دکوراسیون داخلی مطب

دکوراسیون داخلی مطب

دکوراسیون داخلی مطب عنوان امروز ما در این مقاله است . ما در تحریریه مبلمان اداری یکتا قصد داریم به بررسی دکوراسیون داخلی در تعدادی از مراکز پزشکی نظیر مطب ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

همانطور که آشنا هستید اولین هدف از اجرا و طراحی یک دکوراسیون و مبلمان اداری خوب، القا و ایجاد حس مثبت و آرامش در محیط و افرادیست که قصد حضور در آن محیط را دارند می باشد. در کنار این هدف که به عنوان مسیر اصلی در هر نوع طراحی دکوراسیون است، توجه به کاربری مکان مورد نظر نیز دومین هدفیست که در حین طراحی و اجرا باید به آن توجه کرد. از این روست که دنیای طراحی و دکوراسیون وارد پیچیدگی های جذاب خود می شود. اما چگونه می توان دکوراسیونی متناسب با کاربری محیط طراحی و اجرا کرد؟

در ادامه همراه ما باشید ” مبلمان اداری یکتا


مبلمان اداری یکتادکور تولید کننده انواع مبلمان اداری کلاسیک ، مدرن و لوکس می باشد. برای آشنایی با محصولات ما به بخش های مربوط مراجعه نمایید.


دکوراسیون داخلی مطب

در پاسخ به پرسش بالا باید گفت که مهم ترین اصل برای طراحی دکوراسیون متناسب با کاربری، داشتن آگاهی و دانش کافی در ارتباط با نوع آن کاربری می باشد. در کنار این اصل مهم توجه به حالات و روحیات افرادی که به آن مکان رفت و آمد می کنند نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در نهایت تناسب بین زیبایی، احساس آرامش و دلپذیر بودن در کنار توجه به کاربری محیط یک طراحی منحصر به فرد را به ارمغان می آورد.

همان طور که در ابتدا گفتیم قرار است در این مقاله به بررسی طراحی دکوراسیون داخلی مطب  بپردازیم. در ادامه به چند نمونه از طراحی دکوراسیون در مطب ها اشاره می کنیم.

بیشتر در مورد دکوراسیون اداری بخوانید 

  1. دکوراسیون مطب سونوگرافی

با توجه به این که در اتاق سونوگرافی دستگاه ها و تجهیزاتی وجود دارد، بنابراین مهم ترین نکته در طراحی دکوراسیون فضای داخلی این اتاق دسترسی آسان به تجهیزات و وسایل آن در کنار رعایت موارد ایمنی و بهداشتی می باشد. از آن جایی که این تجهیزات و وسایل حساس هستند باید نحوه چیدمان به گونه ای باشد که حتی الامکان فقط اپراتور و یا دکتر به آن ها دسترسی داشته باشند. به دلیل شرایط خاص معاینه در این اتاق، اختصاص فضایی به عنوان رختکن الزامی می باشد. جهت ایجاد چنین فضایی می توان از پارتیشن اداری چوبی و یا ورقه های AGT استفاده کرد. برای انتقال نور مناسب نیز می توان بخش هایی از این پارتیشن ها را به صورت کرکره ولومی طراحی کرد. برای اینکه فضای کمتری نیز اشغال شود می توانیم از درب های کشویی استفاده کنیم.

بخش مهم دیگری که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سونوگرافی باید به آن پرداخت، طراحی کمد اداری ، میز اداری مورد نیاز مانند جانمای پرینتر و جانمای دستگاه DVR است. کمد اداری برای این فضا نیز بهتر است به شکل کشویی طراحی شود. در طراحی میز ها نیز باید یک کنسول جهت نگه داری فایل در نظر گرفته شود.

آخرین نکته در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سونوگرافی انتخاب رنگ ها می باشد. انتخاب رنگ ها در چنین فضاهایی باید بگونه ای باشد که در عین زیبایی، هم با فضای درمانی تناسب داشته باشد و هم القا کننده آرامش باشد. هم چنین باید دقت کنیم که از یک رنگ در تمام طراحی استفاده نکنیم؛ چرا که باعث خستگی و یکنواختی می شود. معمولا برای چنین فضاهایی تنالیته رنگی شامل رنگ های خنثی مناسب است. یکی از این ترکیبات کنار هم قرار دادن رنگ سفید و رنگ خاکستری می باشد که تمام ویژگی های ذکر شده را دارد. البته در قسمت هایی هم می توانیم از رنگ های تیز تری استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید : با انواع میز اداری بیشتر آشنا شوید

  1. دکوراسیون مطب زنان و زایمان

می توان گفت فاکتور های طراحی برای دکوراسیون داخلی مطب های مختلف در بسیار ی از آن ها مشترک هستند اما برخی ویژگی های مختص به خود را دارند. یکی از آن ها مطب زنان و زایمان است. دلیل آن هم کاملا روشن است. هم پزشک و هم مراجعه کنندگان همگی بانوان هستند. پس باید در طراحی دکوراسیون این فضا این فاکتور مهم را در نظر داشته باشیم. نکته مهم بعدی در طراحی دکوراسیون و مبلمان اداری این فضا، نداشتن دید از خارج اتاق می باشد. نور مناسب فاکتور مهمی در طراحی تمامی فضاها می باشد ولی در برخی طراحی ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مطب زنان و زایمان نیز از این دست است. پس در طراحی باید به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم بیشترین استفاده را از نور طبیعی ببریم و در نورپردازی داخلی دقت بیشتری به خرج دهیم.

بیشتر بخوانید : تجهیز سالن همایش

در اجرای دکوراسیون مطب زنان و زایمان باید به بعد روان شناسی طراحی توجه بیشتری شود که در ادامه به دلیل این امر می پردازیم. اغلب زنانی که به این مراکز مراجعه می کنند مضطرب، نگران و پر تتنش هستند؛ بنابراین می توانیم با انتخاب رنگ بندی مناسب از این میزان استرس کاست و حس امنیت و آرامش را القا کرد. در این گونه موارد استفاده از کاغذ دیواری به این دلیل که همراه خود طرح های زیبایی را دارد می تواند انتخاب مناسبی باشد. استفاده از تابلوهای مناسب نیز به برقراری ارتباط هر چه بهتر بین پزشک و بیمار کمک می کند. ترکیبات رنگ های چوبی به همراه رنگ سبز اثر آرامش بخشی دارند که می توان در این فضا استفاده کرد. حتی می توانیم بجای به کار بردن رنگ سبز از گیاهان مختلف در طراحی خود استفاده کنیم.

طیف وسیع دیگری از مراجعه کنندگان به مطب زنان و زایمان مادران باردار هستند که در طراحی باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم. برای اینکه حس بهره وری و زندگی را در بین این دسته از مراجعه کنندگان ایجاد کنیم استفاده از رنگ زرد در طراحی دکوراسیون بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید : پارتیشن اداری مبلمان اداری یکتا