اصول طراحی دکوراسیون منزل

اصول طراحی دکوراسیون منزل موضوع امروز ما در تحریریه شرکت مبلمان اداری یکتا می باشد. اگر از دکوراسیون کنونی منزل خود خسته شده اید و به فکر تغییراتی در آن هستید یا اینکه طراحی منزلی به شما سپرده شده است و شما می خواهید برای هر قسمت از آن طرحی مطلوب ارائه دهید، در ابتدا باید به اصول و قواعد طراحی دکوراسیون منزل آشنایی داشته باشید که اگر از آن ها پیروی نکنید به نتیجه دلخواه خود نمی رسید و طرح شما مورد پسند واقع نمی شود. با ما همراه باشید تا با این اصول بهتر آشنا شوید.


مبلمان اداری یکتا  تولید کننده انواع مبلمان اداری لوکس می باشد. برای آشنایی با محصولات ما به بخش های مربوط مراجعه نمایید.


اصول طراحی دکوراسیون منزل

از مهم ترین اصول و قواعد طراحی دکوراسیون منزل می توان به تناسب و مقیاس،ریتم و آهنگ، تکرار، تاکید، تعادل، هماهنگی، کنتراست، وحدت، مقاومت و ایستایی و جزئیات اشاره کرد. در ادامه به توضیح درباره هر یک از عناوین نام برده می پردازیم.

بیشتر بخوانید : کارخانه مبلمان اداری

تناسب و مقیاس در طراحی دکوراسیون

در زبان فارسی تناسب به معنای مقایسه دو موضوع نسبت به هم می باشد. این مقایسه در طراحی دکوراسیون منزل جنبه های گوناگونی از جمله اندازه، رنگ، مصالح به کار رفته در ساخت، سبک و نوع طراحی و… دارد. مقیاس در اصل ارتباط بین چندین وسیله است که با یکدیگر مرتبط هستند و در آن ها اندازه مد نظر می باشد. در معماری و طراحی داخلی، مقیاس از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا با اندازه های مختلفی نظیر ارتفاع میز و صندلی ، عرض راهرو و… سر و کار دارید. در طراحی دکوراسیون داخلی هماهنگی بین وسایل از نظر اندازه، شکل، رنگ و ابعاد برقرار می شود و باید تناسب بین آن ها را حفظ کرد. به عنوان مثال برای خانه هایی با سقف بلند باید از مبلمانی استفاده کرد که ارتفاعشان بلند باشد و تناسب بین دکوراسیون حفظ شود.

بیشتر بخوانید : مبلمان اداری شیک

ریتم و آهنگ

استفاده از ریتم و آهنگ در طراحی دکوراسیون یکی از ابزاری است که طراحان از آن در طراحی های خود استفاده می کنند. برای مثال در یک واحد ، موضوعی را به صورت یکنواخت تکرار می کنند و یا تغییراتی را به صورت صعودی یا نزولی از اندازۀ اجزا در نظر می گیرند. همچنین می توان در رابطه با رنگ ها ، رنگی را به صورت تدریجی از روشن به تیره یا بالعکس تغییر داد.

بیشتر بخوانید : بهترین ترکیب رنگ برای و دکوراسیون و مبلمان اداری

تکرار

برای ایجاد فضایی یکپارچه و خلق تصویری سازگار می توان از تکرار عناصری مانند رنگ، شکل و یا بافت در طراحی دکوراسیون استفاده کرد. وجود وسایلی مانند فرش های نا منظم، طرح و الگوهایی با رنگ های مختلف و یا درب و پنجره هایی با شکل و فرم متفاوت که با هم هماهنگی نداشته باشند در یک فضا و محیط باعث ایجاد شلوغی و سردرگمی می شود.

رنگ ، کاشی ، کاغذ دیواری و فرش هر کدام یکی از روش های تکرار می باشند. البته باید این نکته را مد نظر قرار داد که تکرار زیاد از وسایل در دکوراسیون داخلی از جذابیت آن می کاهد و حس خستگی را به افراد القا می کند. بنابراین در تکرار همیشه تعادل را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید : نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن

تاکید

تاکید یکی دیگر از الگوهایی است که طراح، در طرح خود از آن بهره می برد. تاکید در طراحی دکوراسیون منزل به این منظور است که سعی می شود تا یک قسمت از طرح نسبت به سایر قسمت ها بیشتر به چشم بیاید.

تاکید را می توان به اشکال مختلفی نشان داد ، مانند:

تضاد و تفاوت بین یک جزء و بقیه اجزا

تفاوت بین قسمتی از طرح ، و دیگر قسمت ها از نظر شکل و اندازه و ابعاد

تفاوت و تضاد بین بافت و جنس یک جزء و اجزا دیگر

استفاده مکرر از نور در قسمت های مختلف طرح

استفاده نکردن از قاعده و قانون خاصی برای یک قسمت جهت نشان دادن تاکید

بیشتر بخوانید : مبلمان اداری مدرن

تعادل

در طراحی دکوراسیون اگر به اجزا مختلف نظیر مبلمان نگاهی بی اندازید، احساس خواهید کرد که نظم و توازن بین آن ها بر قرار است که این عمل نشانگر وجود تعادل در محیط می باشد. تعادل و توازن را می توان به صورت متقارن و نامتقارن نشان داد.

بیشتر بخوانید : تجهیز سالن همایش

تعادل متقارن:

این نوع تقارن خود شامل دو نوعِ محوری و شعاعی می باشد. اگر هنگام طراحی دکوراسیون چیدمان اشیا و وسایل را به صورتی در نظر بگیرید که نسبت به یک محور یا یک خط دارای تقارن باشد به آن نوع تعادل ، تقارن محوری میگویند. حال اگر نسبت به یک نقطه دارای تقارن باشد به آن نوع تعادل، تقارن شعاعی می گویند.

تعادل نامتقارن:

در بعضی موارد اشیا و وسایل تزیینی در عین حال که با بی نظمی چیده شده اند اما از نظم و تعادل خاصی برخوردار هستند. مثلا در رابطه با درختان به این موضوع می توان اشاره کرد که با اینکه از نظم خاصی پیروی نمی کنند، اما زیبایی و تعادلی ملموس را در نظر بیننده به وجود می آورند. این بی نظمی در طراحی دکوراسیون را می توان به صورت رنگ و مواد کاربردی در استفاده از اجزا به کار برد. طراحان با تکیه بر تعادل سعی می کنند تا بی نظمی موجود در طرح را به صورت یک الگو در آورند.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون اداری مدرن