طراحی سالن همایش

طراحی سالن همایش و در نتیجه ساخت و تجهیز آن علاوه بر نیاز به دانش معماری مستلزم داشتن دانش و اطلاعات دیگری می باشد که شاید تا قبل از ورود به این حوزه به عنوان مهندس مشاور یا یک طراح و معمار با آن رو برو نشده باشید. تیم تحریریه شرکت مبلمان اداری یکتا در این مقاله قصد دارد تا شما را با چند اصل مهم و اساسی در زمینه طراحی ، ساخت و تجهیز سالن همایش ، کنفرانس ، سینما و آمفی تئاتر آشنا کند و امید است تا در زمینه مشاوره ، ساخت و تجهیز سالن همایش برای شما عزیزان مفید واقع شود.


مبلمان اداری یکتادکور تولید کننده انواع مبلمان اداری کلاسیک ، مدرن و لوکس می باشد. برای آشنایی با محصولات ما به بخش های مربوط مراجعه نمایید.


طراحی سالن همایش

قدمت سالن های همایش و پیدایش آن به زمان یونانیان و رومیان باستان باز می گردد. از آنجا که انسان همواره از گذشته تا کنون سعی در جمع آوری داستان ها و قصه ها و بیان آن ها در جمع برای مردم را داشته است ، نیاز به چنین فضایی برای این کار به وجود آمد. سالن های آمفی تئاتر ابتدا به صورت رو باز در یونان و روم باستان ساخته شد و در طی سال ها به سمت طرح های مدرن حرکت کرد. با اینکه برخی از سالن های همایش مختص نوع خاصی از اجرا می باشد اما نمی توان برای آن شکل و ابعاد استاندارد و یکسانی بیان کرد. بهترین ابعاد بسته به نوع کاربری آن ( سخنرانی ، اجرای صحنه ای ، نمایش فیلم ، تئاتر و اجرای موسیقی ) می تواند متغیر باشد.

محصولات مبل اداری مدرن یکتادکور را ببینید

مراحل طراحی سالن همایش

قبل از شروع به طراحی لازم تا چند نکته را رعایت و اجرا نمایید:

برای شروع کار ابتدا باید برنامه ای که در برگیرنده تمامی اطلاعات با جزئیات کامل برای طراحی سالن همایش توسط یک مهندس معمار که بر اساس پرسش ها و نیاز ها ایجاد شود. طراحی نقشه به صورت ابعاد و مساحت و حجم اولیه ساختمان پروژه با ترسیم محوطه ها و فضای مورد نیاز شروع می شود.

تمامی اشکال متناسب با ابعاد واقعی ترسیم می شود و سپس در گروه های جداگانه که با یکدیگر در ارتباط می باشند و بر اساس جهت مشخص شده دسته بندی می گردند. در طی مراحل طراحی سالن همایش ، کنفراس و… برنامه ریزی ها برای سالن در ذهن مهندس معمار شکل می گیرد و با توجه به آن میزان کمیسیون را بر آورد می نماید.

محصولات میز اداری مدرن یکتادکور را ببینید

مرحله بعد قبل از طراحی ، بر اساس کار هایی که مطرح شد برای استقرار تجهیزات ، محل قرار گیری سن ، اتاق کنترل ، صندلی ها ، و شکل کلی ساختار نهایی باید در محل تعیین شود. معمولا این کار را با استفاده از جهت یابی مسیر و بر اساس نقشه کلی ساختمان و یا بر اساس جهت ورودی ساختمان انجام می دهند.

قبل از انتخاب مکان مورد نظر برای سن ، تلاش های متفاوتی صورت می پذیرد و بحث های مختلفی نیز باید انجام گیرد تا نظرات موافق و مخالف شناسایی شوند. این بررسی ها می توانند سرعت تصمیم گیری را افزایش داده و تصویر بهتری از شکل نهایی سالن همایش را ترسیم نماید.

محصولات صندلی اداری مدرن یکتادکور را ببینید

مرحله دوم طراحی سالن همایش

پس از تصویر سازی های انجام شده توسط معمار نوبت به مرحله بعدی که مهمترین مرحله یا به عبارتی مرحله واقعی طراحی سالن است می رسد. علاوه بر تصویر سازی ها توسط معمار مسائل مختلفی نیز توسط کمیسیون می تواند مطرح شود که قطعا در پس آن افکاری نهفته است. این کار سبب می شود تا یک طرح کلی در مورد پیکر بندی کلی ساختمان و فضای کلی آن در ذهن معمار شکل گیرد و به دنبال آن باعث به وجود آمدن طرح های کلی نقشه خواهد شد.

استفاده و به کارگیری افراد کم تجربه سبب کند شدن روند طراحی و ترسیم طرح اولیه سالن همایش خواهد شد. بنابر این میزان شفافیت و وضوح این تصویر سازی ذهنی باید با توجه به تجربه و شخصیت خود طراح افزایش یابد. معماران قدیمی و حرفه ای قادر هستند تا طرح نهایی را با مقیاس دقیق و جزئیات کامل ترسیم نمایند.

محصولات میز اداری مدرن یکتادکور را ببینید

مرحله نهایی طراحی سالن همایش

پس از مراحل ذکر شده نوبت به فرآیند دقیق طراحی سالن همایش می رسد. در این مرحله جلسات مختلفی با مهندسین ساختمان و خدمات در رابطه با ساختار و تجهیزات صورت می پذیرد. سپس پس از گرفتن وقت قبلی طرح های آماده شده برای اخذ تایید ارسال می گردند.

بیشتر بخوانید : تجهیز سالن همایش

ممکن است طرح یا خیلی ساده به نظر برسد یا اینکه خیلی سخت و پیچیده باشد. اما باید این موضوع را در نظر داشت که تمامی طرح ها با مکان سالن همایش در ارتباط مستقیم بوده و عناصر معماری در شکل گیری آن نقش داشته است.

در طراحی سالن همایش برخی فضا ها به یک شکل کلی سازمان یافته اند و یک فرم و شکل فضایی را به وجود می آورند. عناصر معماری و فرم های طراحی با یکدیگر منطبق هستند و شکل های خاص و منحصر به فردی را به و جود می آورند. یک سالن همایش می تواند در برگیرنده کاربری های متفاوتی باشد که این امر در سالن های آمفی تئاتر قدیمی به وضوح قابل رویت است.

محصولات میز اداری مدرن یکتادکور را ببینید