نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن

نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن که باید رعایت شود چیست؟ طراحی اتاق نشیمن چه تاثیری در زیبا شدن منزل دارد؟ و سؤالاتی از این قبیل نمونه هایی هستند که برای خیلی از افراد که می خواهند منزل خود را به زیبا ترین شکل تزیین نمایند به وجود می آید. ما در تیم تحریریه شرکت مبلمان اداری یکتا قصد داریم تا با بررسی اصول طراحی اتاق نشیمن به طور کلی و خلاصه مواردی را به شما همراهان عزیز ارائه دهیم تا  بتوانید در طراحی اتاق نشیمن منزل خود از آنها استفاده نمایید و به زیبا ترین شکل ممکن آن را تزیین کنید. با ما همراه باشید.

در ابتدا به دو نکته کلی طراحی اتاق نشیمن می پردازیم و در ادامه به اختصار جنبه های دیگر آن را مورد بحث قرار می دهیم.


مبلمان اداری یکتا  تولید کننده انواع مبلمان اداری لوکس می باشد. برای آشنایی با محصولات ما به بخش های مربوط مراجعه نمایید.


نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن به شیوه سنتی

اگر شما یکی از افرادی هستید که این نوع سبک را به طراحی مدرن ترجیح می دهید کافی است تا با رعایت چند نکته به فضای دلخواه خود دست یابید.

یک از خصوصیات و مشخصه های طراحی سنتی وجود انحنا و خط های پر پیچ و خم در دکوراسیون می باشد. نکته دیگر در طراحی سنتی این است که از تزیینات و جزئیات زیادی در آن استفاده می شود. در رابطه با رنگ ها در این سبک می توان گفت که رنگ های گرم و ترکیب آن با رنگ های تیره مورد استفاده هستند. مانند: قهوه ای، سبز، طلایی و زرشکی. البته باید خاطر نشان کرد در عین حال که آزادی عملی بیشتری در انتخاب رنگ دارید از رنگ پاستیلی در طراحی سنتی به هیچ عنوان نباید استفاده کرد.

در طراحی سنتی پرده های اتاق نشیمن از نظر نقش و نگار دارای تزیینات و رنگ و لعاب بیشتری می باشند تا حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده و از سادگی در بیایند.

استفاده از مبلمان و میز و صندلی های کلاسیک و سنتی در این نوع سبک طراحی مرسوم است که در رابطه با مبلمان سنتی می توان به وجود طرح و نقش زیادی روی چوب و پارچه اشاره کرد. مانند مبلمان استیل و مبلمان منبت کاری شدۀ چوبی.

بیشتر بخوانید : کارخانه مبلمان اداری

طراحی اتاق نشیمن به شیوه مدرن

در طراحی به شیوۀ مدرن لازم است تا برخی نکات را که در ادامه معرفی می کنیم رعایت کنید.

سعی کنید تا حد امکان از وسایل تزیینی کمتری استفاده کنید. بر خلاف سبک سنتی در طراحی اتاق نشیمن به شیوه مدرن وسایل دارای خطوطی صاف و مستقیم یا زاویه دار می باشند.

بیشتر بخوانید : تجهیز سالن همایش

در طراحی مدرن سعی کنید تا از رنگ های خنثی به عنوان رنگ اصلی استفاده کنید و سپس می توانید رنگ های گرم یا سرد را با توجه به سلیقه خود در کنار رنگ اصلی به کار ببرید. رنگ هایی از قبیل سفید، مشکی و انواع تناژ رنگ طوسی در خانواده رنگ های خنثی قرار دارند.

بر خلاف سبک سنتی پرده های اتاق نشیمن بهتر است تا ساده و به رنگ روشن باشند. همچنین سعی کنید تا از مبلمان و میز و صندلی هایی که ساده تر هستند و تزیینات روی چوب و پارچۀ آنها به صورت ساده اغلب به صورت هندسی و زاویه دار می باشند استفاده کنید.

البته باید گفت که هیچ کدام از نکات گفته شده به صورت صد درصد به کار نمی روند. مثلا در طراحی مدرن بعضا می توان از مبلمان و میز و صندلی با خطوط منحنی استفاده کرد. یا در فضای سنتی از مبلمان ساده و تمام چرم و پارچه و چوبی کلاسیک به صورت تلفیقی استفاده کرد

بیشتر بخوانید : مبلمان اداری مدرن

طراحی اتاق نشیمن برای آپارتمان های کوچک

اغلب خانه های امروزی از فضای کمی برخوردار هستند که طبیعتا دارای اتاق نشیمن کوچکی می باشند.

در طراحی اتاق نشیمن برای این مورد منازل باید برخی نکات کلیدی و کاربردی در چیدمان را رعایت کنیم تا فضا زیبا و دلباز جلوه کند. ابتدا باید اصول طراحی فضاهای کوچک را بدانیم که مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

دیوار هایی با رنگ روشن بهترین وسیله برای بزرگ تر نشان دادن محیط می باشند. استفاده از مبلمان راحتی و ساده با رنگ های روشن به این امر کمک می کنند.

برای کف منزل بهتر است تا سرامیک یا پارکت به رنگ روشن باشند یا اگر رنگ آن ها تیره است از فرش های رنگ روشن بر روی آن استفاده کنید. این موضوع می تواند برعکس نیز باشد یعنی استفاده از فرش های رنگ تیره بر روی پارکت یا سرامیک با رنگ روشن. زیرا این کار جلوه زیباتری به اتاق نشیمن می دهد.

به طور کلی می توان گفت که سبک های مدرن برای طراحی اتاق نشیمن کوچک مناسب تر می باشند. اما اگر شما دوست دارید تا از سبک سنتی در طراحی خود استفاده کنید باید بدانید که از جزئیات کمتری استفاده کنید مثلا استفاده از یک فرش اصیل و مبلمان راحتی ساده.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون اداری کوچک

نکاتی در رابطه با طراحی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن از جنبه های زیادی مورد توجه است که اصلی ترین آن ها این است که در این مکان دوستان و خانواده دورهم جمع می شوند. از این رو علاوه بر راحتی باید جذاب نیز باشد. برای این کار باید سعی کنید تا با به کار گیری از وسایلی چون مبلمان، میز، صندلی و کتابخانه طرح مورد نظر خود را به دیگران معرفی کنید.

پس از اینکه تصمیم گرفتید از کدام یک از شیوه های طراحی مدرن و سنتی برای دکوراسیون اتاق نشیمن خود استفاده کنید قبل از شروع به خرید وسایل باید طرح مورد نظر خود را متناسب با بودجه خود بر روی کاغذ پیاده کنید. در ادامه به جنبه های دیگر طراحی اتاق نشیمن می پردازیم.

بیشتر بخوانید : طراحی زیبای مطب دندانپزشکی و تاثیر آن بر آرامش بیمار

پیاده سازی طرح بر روی کاغذ

همانطور که در بالا اشاره کردیم اولین و مهم ترین قسمت در طراحی اتاق نشیمن داشتن طرح مورد نظر می باشد. پس از انتخاب سبک مورد نظر باید ابعاد اتاق و فضا های خاص آن را مشخص کنید. مثلا به محل قرار گیری پنجره یا راهرو توجه کنید. یا اینکه آیا مواردی وجود دارد که برای انتخاب های شما محدودیت ایجاد کنند؟ سپس لیستی از تمام وسایلی که در این اتاق می خواهید از آن ها استفاده کنید تهیه کنید. مانند: مبلمان، میز جلوی مبل، صندلی، آثار هنری، وسایل روشنایی و یا کتابخانه. علاوه بر این باید به بودجه خود توجه کنید و بر اساس آن خرید وسایل را الویت بندی نمایید.

توجه به کاربرد وسایل

در طراحی اتاق نشیمن باید توجه داشت که کوچک ترین وسایل، کاربدی و کار آمد هستند. از این رو شاید شما مجبور شوید تا تغییراتی در چیدمان مبلمانی که در اختیار دارید بدهید. تعداد زیاد میز و صندلی در اتاق باعث آشفتگی در محیط می شود. اگر در اتاق فضای کافی و راحت برای قدم زدن یا استفاده از وسایل دیگر مانند کمد ندارید، باید چند عدد از مبلمان خود را حذف کنید. راحتی به این معنا نیست که اتاق را با وسایل زیاد، شلوغ کنید. وجود مبلمان و وسایل دیگر که بیش از اندازه مورد استفاده قرار گرفته باشند حس راحتی و آسایش را از شما سلب می کنند. قبل از استفاده از هر وسیله ابتدا به فضای اتاق توجه نمایید.

بیشتر بخوانید : با انواع میز اداری بیشتر آشنا شوید

تاثیر رنگ در روشنایی فضا

استفاده از رنگ های مناسب در اتاق نشیمن از اهمیت زیادی برخوردار است. شما می توانید با رنگ مناسب روح و جان تازه ای به اتاق نشیمن خود ببخشید. به علاوه ترکیب رنگ های روحیه بخش و استفاده از سایه بر روی آن ها باعث می شود تا در بودن در چنین اتاقی احساس آرامش کنید. استفاده از سایه های رنگی که مورد استفاده قرار می گیرد سبب ایجاد حس شادابی و سر زندگی در اتاق می شود. ترکیب رنگ های خنثی که در دیوار ها و مبلمان استفاده می شوند با دیگر وسایل با رنگ های شاد جلوه زیبایی به اتاق نشیمن شما می دهد.

بیشتر بخوانید : انتخاب میز اداری و نکاتی درباره آن