اصول طراحی نمای ساختمان

اصول طراحی نمای ساختمان اولین قدم برای معماران به شمار می رود. از همین رو طراحی نما نیز جز مهم ترین مراحل طراحی ساختمان به شمار می رود. طراحی نما در صورت نادیده گرفتن اصول و قواعد آن می تواند منجر به از بین رفتن هویت ساختمان و همین طور بافت شهری شود. از مهم ترین بخش های یک ساختمان می توان به نمای آن اشاره کرد که علاوه بر زیبایی ساختمان ، در زیایی شهر نیز تاثیر زیادی می گذارد.

در طراحی نمای ساختمان اصول و قواعد زیادی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. ما در تحریریه شرکت مبلمان اداری یکتا سعی داریم تا در این مقاله شما همراهان گرامی  را با کلی ترین اصول طراحی نما آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید.


مبلمان اداری یکتا  تولید کننده انواع مبلمان اداری لوکس می باشد. برای آشنایی با محصولات ما به بخش های مربوط مراجعه نمایید.


اصول طراحی نمای ساختمان

استفاده از سبک معماری مشخص

امروزه در کشور ، شاهد این هستیم که بسیاری از ساختمان ها از سبک مشخصی پیروی نمی کنند. این امر به سبب نا آگاهی و  بی توجهی مالکان و سازندگان آن است. طراحی یک نما ، کاری حرفه ای و تخصصی است و برای آن نیاز به تخصص و شناخت اصول و قواعد خاصی دارید. در بسیاری از موارد طراحان و سازندگان بدون توجه به شرایط معماری یک ساختمان  ، نمایی را از  آن ساختمان کپی کرده که این کار سبب مشکلات زیادی نیز می شود. بنابر این حتما باید طراحی نمای ساختمان را به عهده کسانی گذاشت که در این کار تبهر دارند.

بیشتر بخوانید : کارخانه مبلمان اداری

استفاده از مصالح مناسب

یکی از راه های دست یابی به یک نمای خوب و زیبا انتخاب و استفاده از مصالح مناسب است. استفاده از مصالح با کیفیت در نمای ساختمان تا حد زیادی در زیابیی آن تاثیر دارد. اگر شما زیباترین طرح ها را در اختیار داشته باشید هرچند توسط بهترین و بزرگ ترین معماران طراحی شده باشند ، تا وقتی از مصالح با کیفیت و مرغوب برای اجرای آن استفاده نشود ، می تواند منجر به شکست در ایجاد یک نمای ایده آل شود. البته این را نیز باید در نظر گرفت که طراحی نما نسبت به مصالح مورد استفاده اولویت دارد ، اما در زمان اجرا ، مصالح مناسب است که کیفیت طراحی نما را تعیین می کند.

بیشتر بخوانید : اصول طراحی دکوراسیون منزل

تناسب در رنگ

از دیگر عوامل رسیدن به یک نمای مطلوب تناسب در رنگ ها می باشد. انتخاب رنگ های مناسب برای نما و همچنین تناسب میان آن ها از نکات مهمی است که هنگام طراحی نما باید به آن توجه داشت. این بدین معنا است که شما نمی توانید ابتدا نمای خود را به طور کامل طراحی کنید و بعد از آن به دنبال انتخاب رنگ مورد نظر برای اجرای طرح خود بروید. یکی از ویژگی های مهم بصری یک نما ، رنگ آن می باشد که اگر آن را به درستی و با کیفیت و تناسب انتخاب نکنید ، می تواند به کلی طرح شما را  با شکست مواجه سازد. امروزه استفاده از نرم افزار های طراحی سه بعدی با تناسب میان رنگ و دیگر موارد ، پیش از اجرای طرح کمک زیای به طراحان کرده است.

بیشتر بخوانید : بهترین ترکیب رنگ برای و دکوراسیون و مبلمان اداری

ارتباط و پیوستگی مواد مورد استفاده

در تمام نقاط نما باید ارتباط و پیوستگی مشاهده شود. البته این به معنای طراحی و اجرای کل نما به یک شکل نمی باشد. بلکه باید این نکته را مد نظر قرار داد که در طراحی قسمت های مختلف نما باید یک فرم و شکل کلی در نظر گرفته و اجرا شود. به بیانی دیگر می توان گفت که منظور از یک نمای پیوسته ، نمایی است که بتوان آن را به صورت یک واحد کلی دید ، نه اینکه هر کدام از قسمت ها شکل و فرم خود را داشته باشد و با دیگر اجزا هم خوانی نداشته باشند.

بیشتر بخوانید : نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن

ریتم و آهنگ مشخص

ریتم و آهنگ به نما زیبایی و نظم می بخشد. منظور از ریتم در یک نما این است که تمام اجزا و مواد به کار رفته دارای یک نظم و ترتیب خاص باشند. این نظم و ترتیب باید در تمام نقاط از جمله خطوط ، صفحات و حجمِ مورد استفاده در نما مشاهده شود. این موضوع حتی در مورد فضاهای خالی در نما نیز صدق می کند. ریتم همان گونه که از معنی لغتی آن پیدا است ، تکرار در مواد به صورت منظم و در جهتی است که همه قسمت ها برای تصویر سازی  با یکدیگر در ارتباط باشند. ریتم سبب می شود تا فرم های به کار رفته در نما پراکنده نشوند و آن ها را سازماندهی می کند.

بیشتر بخوانید : مبلمان اداری مدرن

به کار گیری یک عنصر شاخص

شما می توانید در طراحی نمای خود یکی از قسمت ها را به عنوان نقطه شاخص آن در نظر بگیرید و طراحی را به گونه ای پیش ببرید تا در مقایسه با قسمت های دیگر ، این نقطه به صورت برجسته تر به چشم بیاید. به طور کلی با مشخص شدن یک عنصر شاخص ، تعادل و توازن بین دیگر قسمت ها کمتر شده و به همین خاطر بخش مورد نظر شما در مرکز توجه قرار می گیرد. به علاوه باید خاطر نشان کرد که طراحی این بخش باید به گونه ای باشد تا ضمن ایجاد برتری نسبت به سایر اجزا ، تناسب و پیوستگی خود را با شکل کلی نما از دست ندهد. از مهم ترین دلایل این کار این است که یکنواختی در نما از بین برود و زیبایی و جذابیت آن بیشتر شود.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون اداری مدرن